Prowadzący
dr hab. Weronika Banaszak-Cibicka
Krótki opis
Przedmiot skupia się na grupie owadów o istotnym znaczeniu gospodarczym, przynoszącym bezpośrednio lub pośrednio korzyści, albo powodujące straty w produkcji roślinnej, gospodarce leśnej i magazynowaniu żywności, oraz na owadach, które negatywnie oddziałują na zdrowie zwierząt i ludzi.
Biologia wybranych gatunków owadów pasożytniczych zwierząt, szkodników roślin uprawnych, owadów synantropijnych, stosowanych w biologicznej ochronie roślin oraz jedwabnika morwowego. Zależności pomiędzy entomofauną zapylającą a plonowaniem roślin. Rola drapieżników i parazytoidów w ograniczaniu populacji owadów roślinożernych. Straty powodowane przez szkodniki roślin uprawnych i szkodniki lasów. Szkody powodowane przez owady synantropijne i ich wpływ na zdrowie ludzi.
Uzyskane umiejętności i wiedza
Nabycie wiedzy z zakresu biologii wybranych gatunków owadów pasożytniczych zwierząt, szkodników roślin uprawnych, owadów synantropijnych i stosowanych w biologicznej ochronie roślin. Poznanie i zrozumienie współzależności między owadami zapylającymi i roślinami, ich wpływu na plonowanie roślin uprawnych; współzależności między owadami-szkodnikami, a ich naturalnymi wrogami. Rozpoznawanie i zapobieganie chorobom zwierząt wywoływanym przez owady pasożytnicze.
Przedmiot zaznajamia z negatywnymi skutkami oddziaływania owadów na produkcję roślinną i zwierzęcą oraz rodzajami strat i zagrożeń powodowanych przez szkodniki magazynowe i muzealne. Zajęcia przygotowują także do planowania i organizacji wychowu jedwabnika morwowego
Sposób zaliczenia
Kolokwium – test
Analiza pracy indywidualnej studenta w trakcie ćwiczeń
Zaliczenie pisemne