Najwyższej jakości miód produkowany w zrównoważonym środowisku inteligentnego ula gwarantującego lepszą zdrowotność rodziny pszczelej
Kierownik naukowy projektu; Koordynator projektu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu:
Aleksandra Łangowska
Projekt realizowany w konsorcjum Apis Pro Futuro:
Vivende sp. z o.o,
Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu,
Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu,
Zachodniopomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego (ZODR) z siedzibą w Barzkowicach,
Rolnicy: Aniela Staszewska, Andrzej Karbowy
Budżet
Wartość projektu: 2 684 953.31 PLN
Kwota dofinansowania: 2 283 612.00 PLN
Celem operacji jest produkcja miodu najwyższej jakości z wykorzystaniem systemu IoT (Internet of Things – Internet Rzeczy).
Pszczelarstwo jest niszową i konserwatywną gałęzią rolnictwa, cieszącą się niewielkim zainteresowaniem wśród młodych rolników. Z drugiej strony coraz większą popularnością cieszy się pszczelarstwo amatorskie, zwłaszcza wśród mieszkańców miast. Naszym celem jest dostarczanie rozwiązań umożliwiających zarządzanie produkcją pszczelarską tak, aby była ona łatwiejsza i mniej czasochłonna. Naszym celem jest również uczynienie pszczelarstwa bardziej odpowiedzialnym i zrównoważonym. Modernizacja produkcji pszczelarskiej poprzez przyjęcie nowoczesnych rozwiązań IoT sprawi, że pszczelarstwo stanie się atrakcyjniejsze dla młodego pokolenia, nie tracąc przy tym pozostałych jego zalet, a zwłaszcza przyjemności obserwowania fascynującego życia rodzin pszczelich.
Ostatnio pojawiły się pewne obawy związane ze wzrostem popularności pszczelarstwa. Utrzymywanie rodzin przez niedoświadczonych i zapracowanych pszczelarzy-amatorów zwiększa ryzyko częstszego rojenia się pszczół, co – szczególnie w miastach – jest zjawiskiem niepożądanym. Ponadto w pasiekach amatorskich łatwiej przeoczyć rozpoczynające się lub już trwające procesy chorobowe w rodzinie pszczół, co stwarza ryzyko epidemiologiczne dla lokalnych i sąsiadujących populacji pszczoły miodnej, a nawet dzikich zapylaczy. System inteligentnego ula wyposażonego w czujniki monitorujące stan rodziny i zdalnie przesyłające informacje wraz z interpretacją ich znaczenia, ułatwi bieżącą kontrolę nad stanem rodziny pszczół i umożliwi zdalne konsultacje ze specjalistami np. lekarzami weterynarii. Możliwość natychmiastowego wykrycia zatrucia pszczół pestycydami, nawet z dala od pasieki, pozwala pszczelarzowi na szybką reakcję. Pasieki wyposażone w rozwiązania powstałe w wyniku realizacji naszego projektu, mogą współtworzyć system szybkiego reagowania dla służb weterynaryjnych i budować cenną dla nauki bazę zobiektywizowanych danych.
.